'Ἡσυχίαν εἶχεν ὁ Δῆμος καὶ ἀντέλεγεν οὐδείς…'

δείτε το ντοκιμαντέρ αναρτημένο στο vimeo >>>

Το ντοκυμαντέρ με τίτλο 'Ἡσυχίαν εἶχεν ὁ Δῆμος καὶ ἀντέλεγεν οὐδείς…' προέκυψε από το πρόγραμμα πολιτιστικών δραστηριοτήτων του σχολείου μας κατά το έτος 2012-13, με συντονίστρια την εκπαιδευτικό κ. Χρυσή Βιδαλάκη.

Στόχοι του προγράμματος:

• Να γνωρίσουν οι μαθητές τη νεότερη ελληνική ιστορία και ιδιαίτερα την περίοδο της Δικτατορίας.
  • Να εκτιμήσουν την αξία της Δημοκρατίας και να συνειδητοποιήσουν την ανάγκη της αντίστασης, της συλλογικής δράσης και της οργάνωσης για την ανατροπή τέτοιων καθεστώτων που πραξικοπιματικά παίρνουν την εξουσία, καταλύοντας κάθε έννοια Δημοκρατίας.
  • Να έρθουν σε προσωπική επαφή με άτομα που αγωνίστηκαν και γενικά συνέβαλλαν στην ανατροπή αυτού του καθεστώτος, καλλιεργώντας έτσι συναισθηματικές δεξιότητες που είναι ιδιαίτερα πολύτιμες , αντλώντας αισιοδοξία και δύναμη από αυτές τις διηγήσεις.
  • Να αποκτήσουν μια αντίληψη του κόσμου βασισμένη σε ανθρωπιστικές αξίες.
  • Να έρθουν σε επαφή με την τέχνη του κινηματογράφου
  • Να εξοικιωθούν με τη χρήση της κάμερας και τις νέες τεχνολογίες, μαθαίνοντας τεχνικές δημιουργίας ντοκυμαντέρ.

Το ντοκυμαντέρ συμμετείχε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ιστορικού Ντοκυμαντέρ με θέμα «Προσεγγίζουμε κριτικά το παρελθόν» που συνδιοργάνωσε:

• το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Ιστορική Έρευνα, Διδακτική και Νέες Τεχνολογίες» του Ιονίου Πανεπιστημίου,
  • η Επιστημονική Ένωση ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ και
  • η ΕΡΤ

Απέσπασε το 2ο βραβείο.

Στην ομάδα συμμετείχαν οι μαθητές της Α' Λυκείου:

Ανδρέας Αμανατιάδης

Νικόλαος Δημητρακόπουλος

Ιωάννα Καπίρη

Αγγελική Μοσχούρη

Ευαγγελία Ντόβα

Άννα Παπαδήμα-Κουτσοθανάση

Νικηφόρος Παπαδούδης

Χαρίκλεια Παπαθανασίου

Αικατερίνη Παπαϊωάννου

Αικατερίνη Ρωξάνη

Νεφέλη Τριανταφύλλου

Αλέξιος Τσακωνιάτης

Αικατερίνη Τσικρά

Ευθύμιος Χατζηθεοδώρου

Κωνσταντίνος Χατζηθεοδώρου

Βασιλική Ψαρομηλίγκου

Συντονίστρια-Εκπαιδευτικός: Χρυσή Βιδαλάκη

Ο διαγωνισμός αφορούσε τους μαθητές της Γ' Γυμνασίου της Α, Β και Γ' Γενικού και Εσπερινού Λυκείου και ΕΠΑΛ και τους μαθητές σχολείων δεύτερης ευκαιρίας. Θεματικό πεδίο του διαγωνισμού ήταν η νεότερη και σύγχρονη ελληνική και ευρωπαϊκή ιστορία.

Η Κριτική Επιτροπή του διαγωνισμού αποτελείτο από τους Δημήτρη Λάππα (ιστορικό–φιλόλογο), Γεωργία Λουκοπούλου, (κοινωνιολόγο, κινηματογραφίστρια), Γιάννη Παρίση (φιλόλογο, συγγραφέα) και δρ. Βασιλική Σακκά (ιστορικό, σχολική σύμβουλο). Την επιτροπή συντόνισε η Νατάσα Μερκούρη, φιλόλογος, μέλος του ΔΣ και επιστημονική συνεργάτις της «ΝΕΑΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ».

Η τελετή απονομής πραγματοποιήθηκε στο ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, το Σάββατο 11 Μαίου 2013.

aponomi

Ο Δήμος Ηλιούπολης τίμησε τη διάκριση του σχολείου μας σε ειδική εκδήλωση:

poster3 diktatoria lowres