Σχολικές εκδηλώσεις

ΤΙΤΛΟΣ: Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

1.     Εισαγωγή

25 3 ο

(Παρουσίαση βασικών γεγονότων, πτυχών της Επανάστασης του ’21, αλλά και προσέγγιση του εγχειρήματος αυτού των Ελλήνων με αναφορές στο σήμερα: Μοσχοβίτη Σταυρούλα, ΠΕ02 Φιλόλογος).

2.     Χρονικό/Δημοτικό τραγούδι και Επανάσταση του ‘21

Σε ό,τι αφορά την ενότητα «Χρονικό/Δημοτικό τραγούδι και Επανάσταση του ‘21», οι μαθητές/-τριες Γερονικολού, Ριρή, Χατζηρήγα, Βιώνης, Βαρβούνη, Γιαννακοπούλου, Ζιάκα, Κουβέλη , Λεριάδου, Βούζας της Α΄ Τάξης, Κάββουρας και Λεριάδη της Γ΄ Τάξης παρουσίασαν ένα σύντομο χρονικό της Επανάστασης του ’21 αφηγούμενοι και διαλεγόμενοι μέσω του δημοτικού τραγουδιού, το οποίο εμπνεύστηκε από κάθε ελληνική δραστηριότητα προσανατολισμένη στον Αγώνα των Ελλήνων για την Ελευθερία.

(Επιλογή κειμένων-δημοτικών τραγουδιών και άσκηση των μαθητών/-τριών στους διαλόγους και τις απαγγελίες: Γαϊτάνη Μαριάνθη, ΠΕ02 Φιλόλογος)

3.     Παραδοσιακοί χοροί

Η χορευτική ομάδα από μαθητές και μαθήτριες της Α΄, Β΄, Γ΄ Τάξης του σχολείου απέδωσε έξι παραδοσιακούς χορούς.

(Επιμέλεια: Ζαχαρία, μαθήτρια του Β1)