Σχολικές εκδηλώσεις

Στη μνήμη της Ηρώς Κωνσταντοπούλου

hrw star

Την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στην Πλατεία Παλαιών Πατρών Γερμανού στην Ηλιούπολη, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση που διοργάνωσε ο Δήμος Ηλιούπολης στη μνήμη της  17χρονης ΕΠΟΝίτισσας Ηρώς Κωνσταντοπούλου που εκτελέστηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 1944 στο Σκοπευτήριο της Καισαριανής από τους Γερμανούς κατακτητές. (υπεύθυνη καθηγήτρια η κ. Μοσχοβίτη Σταυρούλα)

Το σχολείο μας, το 2ο ΓΕΛ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, το οποίο φέρει την ονοματοδοσία “ΗΡΩ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ”, συμμετείχε και φέτος στην εκδήλωση με εκφώνηση λόγου και απαγγελίες ποιημάτων από μαθητές και μαθήτριες, καθώς και με τραγούδια της Αντίστασης από τη χορωδία του.

Στο τέλος της εκδήλωσης αυτό πού διατυπώθηκε από τους μαθητές μας: “Η Ηρώ είναι σύμβολο της ιστορίας του τόπου μας, οδοδείκτης της ζωής μας”, ακούστηκε ως υπόσχεση, δέσμευση, αληθινή κατάθεση στην αιώνια μνήμη της…