Εκπαιδευτικές εκδρομές / επισκέψεις

“Γυνή πλέουσα”

ΓΥΝΗ 2

“Εἰς τὸν μικρὸν λιμένα τῆς ὡραίας νήσου του, ὅλες τὶς χρονιές, συνήθως τὸν Ὀκτώβριον, κατέπλεεν ἐπιστρέφων ἀπὸ τὰ ταξίδια μὲ τὴν σκούναν του, ὁ καπετὰν Γιάννης ὁ Καραντής, ὁ ἐπιλεγόμενος καὶ Καραβοκύρης”.

Η Αρκαδία Ψάλτη, σκηνοθέτης και πρωταγωνίστρια της παράστασης “Γυνή πλέουσα” του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, υποδέχτηκε με αυτά τα λόγια τους μαθητές και τις μαθήτριες της θεωρητικής κατεύθυνσης της Β’ και Γ’ Λυκείου, συνοδευόμενους/ες από την κ. Ρούλη Μαγκλάρα και την κ. Λία Σωτηρίου.

ΓΥΝΗ 1

Σε ένα αληθινό σπίτι της Πλάκας (site specific λέγεται η επιλογή ενός αυθεντικού χώρου, έναντι της θεατρικής σκηνής) εκτυλίχθηκε μπροστά τους μια ιστορία από το νησί της Σκιάθου, αυτή του καπετάνιου Γιάννη του Καράντη και της νεαράς γυναίκας του, της Καραβοκυρούς.

Με γλυκόπικρο χιούμορ παρουσιάστηκαν οι δυσκολίες, η μοναξιά και ο κρυφός αλκοολισμός της γυναίκας του καπετάνιου. Ακολούθησε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Την επίσκεψη διοργάνωσε η κυρία Νόρα Καπετοπούλου.